Class AB

Results Overall [10/07/2016 18:18:47]

Start: 07/07/2016 15:16:00

Distance: 6,40 NM

Scoring: Performance Curve

Leg data
DistanceLeg
Direction
Wind
Direction
Wind
Speed
Predefined
Curve
1,60 290,0° 290,0° Constructed/Calculated
0,10 191,0° 290,0° Constructed/Calculated
1,50 103,0° 290,0° Constructed/Calculated
1,50 288,0° 290,0° Constructed/Calculated
0,10 191,0° 290,0° Constructed/Calculated
1,60 106,0° 300,0° Constructed/Calculated

PosYacht NameSailNoDivTypeOwnerSkipperFinishElapsedCorrectedPointsPenaltyRemarks
1 MORGAN IV ITA-391 G.S. 39 DE GEMMIS NICOLA Nicola de Gemmis +0 16:17:01 01:01:01 00:47:10 1,00
2 BULLET-Encode GRE-76R TP 52 Nikolaos Sinouris D. Deligiannis, S. Kambouridis +0 16:03:32 00:47:32 00:47:32 2,00
3 DUVETICA GREY GOOSE ITA-41503 ARYA 415 MOD. VAGLIANO GIAMPIERO Daniele Augusti +0 16:13:01 00:57:01 00:47:42 3,00
4 BLUE SKY ITA-16606 GRAND SOLEIL 43 BC TERRIERI CLAUDIO Claudio Terrieri +0 16:14:53 00:58:53 00:47:47 4,00
5 MELITI IV-MUSTO GRE-44 GRAND SOLEIL 42 R VIGLA SA George Andreadis +0 16:13:33 00:57:33 00:47:50 5,00
6 CANEVEL SPUMANTI ITA-1040 FIRST 40' COSTANTIN MANUEL COSTANTIN MANUEL +0 16:15:04 00:59:04 00:48:06 6,00
7 MELX II-P.L. FERRARI ITA-6326 SINERGIA 40 MOD STAVROS PAPAGIANNOPOULOS Stavros Papagiannopoulos +0 16:16:10 01:00:10 00:48:18 7,00
8 MORPHEUS TUR-8843 Sydney 43 GTS MORPHEUS YACHTING LTD Sinan Sumer +0 16:12:01 00:56:01 00:48:42 8,00
9 OPTIMUM 3-THENAMARIS - OPTIMISE GRE-53 FARR 52 NIKOLAOS LAZOS - PERIKLIS LIVAS PERIKLIS LIVAS +0 16:06:53 00:50:53 00:48:50 9,00
10 Three Sisters CZE 117 FIRST 40.7 First sailing SRO Milan Hajek +0 16:18:28 01:02:28 00:49:10 10,00
11 MY WAY GRE-42 RODMAN 42 FAEDON KYDONIATIS FAEDON KYDONIATIS +0 16:17:29 01:01:29 00:49:52 11,00
12 BOLD TUR-1040 BOLT 37 RaRa Ltd., Mehmet Taki SERDAR CALISKAN +0 16:15:02 00:59:02 00:49:56 12,00
13 EXTREME WAYS USA 38800 XP-38 ANDREW HOLDSWORTH Andrew Holdsworth +0 16:18:24 01:02:24 00:50:13 13,00
14 Venid Yacht BUL-89 ELAN 410 Georgi Mihov Georgi Mihov +0 16:18:26 01:02:26 00:50:23 14,00
15 PARALOS GRE-1482 GRAND SOLEIL 40 KARAMITSOPOULOS SOKRATIS Iordanis Pashalidis +0 16:19:27 01:03:27 00:50:24 15,00
16 CILGIN SIGMA TUR-7400 FARR 40 OD Bulent Demircioglu Borusan Sailing Orhan Tuker +0 16:14:20 00:58:20 00:50:41 16,00
17 ELLINIXX-MUSTO GRE-2006 CR IMX-40 PANAGIOTOU CH. / CHRISTOPOULOU NIK. STERGIOS LEONTARIDIS +0 16:18:44 01:02:44 00:50:46 17,00
18 BANA BIOLETTA 3 GRE-1212 CR ILC 40 GIORGOS SYKARIS Giannis Sykaris +0 16:15:52 00:59:52 00:50:57 18,00
19 Simina ROU 410 Elan 410 Club Sportiv BALKAN Iulia Fulicea +0 16:19:00 01:03:00 00:51:01 19,00
20 ARISTOTELIS GRE-155 CR RODMAN 42 ARISTOTLE UNIVERSITY THESSALONIKI Giorgos Kostas +0 16:18:07 01:02:07 00:51:04 20,00
21 BANA BIOLETTA 4 GRE-48 CR ILC 40 ARROW R. ESTATE & BAREBOAT DEV. Ltd George Sykaris +0 16:16:22 01:00:22 00:51:45 21,00
22 HAKUNA MATATA-EMBRYOLAB GRE-1243 CR COMET 41S EMBRYOLAB Lakis Mavroudis +0 16:19:39 01:03:39 00:51:50 22,00
23 CODE ZERO-VODAFONE GRE-9442 CR GRAND SOLEIL 42 R CODE ZERO MCPY Michalis Belegris +0 16:18:02 01:02:02 00:51:58 23,00
24 BLACK JACK-STATUS MARITIME CORP GRE-4242 GP 42 ANEMOS YACHTS MCPY Makis Kourtesis +0 16:12:30 00:56:30 00:52:04 24,00
25 ARGO 1 GRE-1577 CR FIRST 44.7 DIMITRIOS KOPELLOU Noulis Iordanidis +0 16:19:32 01:03:32 00:52:25 25,00
26 AFRITA ISR 1 XP-44 Easy Swissa Easy Swissa +0 16:17:06 01:01:06 00:53:03 26,00
27 ALSOUMA-Allianz GRE-8 IMX-40 THEODOROS GEORGIADIS THEODOROS GEORGIADIS +0 16:21:45 01:05:45 00:53:39 27,00
28 IRONFX CYP-46 CR COREL 45 IRONFX RACING LTD Nikolas Epifaniou +0 16:15:36 00:59:36 00:54:00 28,00
29 FLYING CLOUD ITA-14840 CR MILLENIUM 40 Q.B. NOLI DAVIDE Viorel Burca +0 16:21:06 01:05:06 00:54:05 29,00
30 Matrak II TUR-4446 CR Prototype Orhan Ozdas Orhan Ozdas +0 16:19:36 01:03:36 00:54:45 30,00
31 INTEGRALE GRE-1270 MUMM 36 ZAMBETOGLOU S. & V. / TERLEMES X. Sotiris Zabetoglou +0 16:23:22 01:07:22 00:54:48 31,00
32 NO RESPECT GBR-1035 1D35 JOSE ANTONIO SALGUERO SUDREA Daniel Alchanatis +0 16:24:24 01:08:24 00:56:43 32,00
33 BUYAN UKR 9640 CR Sydney 40 Kabakov A.V. ALBERT KABAKOV +0 16:22:29 01:06:29 00:56:59 33,00
34 HEAVEN CAN WAIT 2 RUS-7211 CR FIRST 45 HEAVEN CAN WAIT SYNDICATE Sergei Lebedev +0 16:22:52 01:06:52 00:57:08 34,00
35 Mojo ROU 407 CR First 40.7 Catalin Corduneanu Catalin Corduneanu +0 16:27:06 01:11:06 00:57:39 35,00
36 HORIZONT BUL-922 HANSE 400 HORIZONT 2002 LTD Ilian Tenekedjiev +0 16:27:38 01:11:38 00:57:56 36,00
37 Wind Walker GBR 111L CR Swan 45 Al. Alexandrov Alexander Alexandrov DSQ 38,00