Class AB

Results Overall [10/07/2016 18:18:00]

Start: 08/07/2016 16:50:00

Distance: 5,80 NM

Scoring: Performance Curve

Leg data
DistanceLeg
Direction
Wind
Direction
Wind
Speed
Predefined
Curve
1,50 170,0° 160,0° Constructed/Calculated
0,10 57,0° 160,0° Constructed/Calculated
1,30 341,0° 160,0° Constructed/Calculated
1,30 165,0° 155,0° Constructed/Calculated
0,10 57,0° 155,0° Constructed/Calculated
1,50 343,0° 155,0° Constructed/Calculated

PosYacht NameSailNoDivTypeOwnerSkipperFinishElapsedCorrectedPointsPenaltyRemarks
1 EXTREME WAYS USA 38800 XP-38 ANDREW HOLDSWORTH Andrew Holdsworth +0 17:54:13 01:04:13 00:51:14 1,00
2 BULLET-Encode GRE-76R TP 52 Nikolaos Sinouris D. Deligiannis, S. Kambouridis +0 17:42:02 00:52:02 00:52:02 2,00
3 BLUE SKY ITA-16606 GRAND SOLEIL 43 BC TERRIERI CLAUDIO Claudio Terrieri +0 17:56:03 01:06:03 00:52:40 3,00
4 CANEVEL SPUMANTI ITA-1040 FIRST 40' COSTANTIN MANUEL COSTANTIN MANUEL +0 17:55:13 01:05:13 00:52:51 5,00
5 DUVETICA GREY GOOSE ITA-41503 ARYA 415 MOD. VAGLIANO GIAMPIERO Daniele Augusti +0 17:50:51 01:00:51 00:52:55 6,00
6 BANA BIOLETTA 3 GRE-1212 CR ILC 40 GIORGOS SYKARIS Giannis Sykaris +0 17:51:30 01:01:30 00:53:05 7,00
7 MELITI IV-MUSTO GRE-44 GRAND SOLEIL 42 R VIGLA SA George Andreadis +0 17:52:30 01:02:30 00:53:09 8,00
8 MY WAY GRE-42 RODMAN 42 FAEDON KYDONIATIS FAEDON KYDONIATIS +0 17:55:26 01:05:26 00:53:14 9,00
9 MORGAN IV ITA-391 G.S. 39 DE GEMMIS NICOLA Nicola de Gemmis +0 17:57:49 01:07:49 00:52:50 10,00 15,00%
9 ELLINIXX-MUSTO GRE-2006 CR IMX-40 PANAGIOTOU CH. / CHRISTOPOULOU NIK. STERGIOS LEONTARIDIS +0 17:55:58 01:05:58 00:53:21 10,00
11 MELX II-P.L. FERRARI ITA-6326 SINERGIA 40 MOD STAVROS PAPAGIANNOPOULOS Stavros Papagiannopoulos +0 17:55:51 01:05:51 00:53:34 11,00
12 OPTIMUM 3-THENAMARIS - OPTIMISE GRE-53 FARR 52 NIKOLAOS LAZOS - PERIKLIS LIVAS PERIKLIS LIVAS +0 17:44:31 00:54:31 00:53:37 12,00
13 Three Sisters CZE 117 FIRST 40.7 First sailing SRO Milan Hajek +0 17:59:34 01:09:34 00:53:41 13,00
14 ARISTOTELIS GRE-155 CR RODMAN 42 ARISTOTLE UNIVERSITY THESSALONIKI Giorgos Kostas +0 17:55:11 01:05:11 00:53:44 14,00
15 AFRITA ISR 1 XP-44 Easy Swissa Easy Swissa +0 17:52:35 01:02:35 00:54:05 15,00
16 BLACK JACK-STATUS MARITIME CORP GRE-4242 GP 42 ANEMOS YACHTS MCPY Makis Kourtesis +0 17:48:26 00:58:26 00:54:09 16,00
17 BOLD TUR-1040 BOLT 37 RaRa Ltd., Mehmet Taki SERDAR CALISKAN +0 17:52:20 01:02:20 00:54:16 17,00
18 INTEGRALE GRE-1270 MUMM 36 ZAMBETOGLOU S. & V. / TERLEMES X. Sotiris Zabetoglou +0 17:57:19 01:07:19 00:54:34 18,00
19 PARALOS GRE-1482 GRAND SOLEIL 40 KARAMITSOPOULOS SOKRATIS Iordanis Pashalidis +0 17:59:51 01:09:51 00:54:50 19,00
20 HEAVEN CAN WAIT 2 RUS-7211 CR FIRST 45 HEAVEN CAN WAIT SYNDICATE Sergei Lebedev +0 17:57:29 01:07:29 00:54:55 20,00
21 CODE ZERO-VODAFONE GRE-9442 CR GRAND SOLEIL 42 R CODE ZERO MCPY Michalis Belegris +0 17:55:48 01:05:48 00:55:17 21,00
22 Matrak II TUR-4446 CR Prototype Orhan Ozdas Orhan Ozdas +0 17:53:40 01:03:40 00:55:43 22,00
23 IRONFX CYP-46 CR COREL 45 IRONFX RACING LTD Nikolas Epifaniou +0 17:50:57 01:00:57 00:55:46 23,00
24 CILGIN SIGMA TUR-7400 FARR 40 OD Bulent Demircioglu Borusan Sailing Orhan Tuker +0 17:52:27 01:02:27 00:55:47 24,00
25 MORPHEUS TUR-8843 Sydney 43 GTS MORPHEUS YACHTING LTD Sinan Sumer +0 17:52:29 01:02:29 00:55:52 25,00
26 BANA BIOLETTA 4 GRE-48 CR ILC 40 ARROW R. ESTATE & BAREBOAT DEV. Ltd George Sykaris +0 17:53:52 01:03:52 00:55:56 26,00
27 ALSOUMA-Allianz GRE-8 IMX-40 THEODOROS GEORGIADIS THEODOROS GEORGIADIS +0 17:58:52 01:08:52 00:56:07 27,00
28 Venid Yacht BUL-89 ELAN 410 Georgi Mihov Georgi Mihov +0 18:00:28 01:10:28 00:56:26 28,00
29 Simina ROU 410 Elan 410 Club Sportiv BALKAN Iulia Fulicea +0 18:00:38 01:10:38 00:56:54 29,00
30 Wind Walker GBR 111L CR Swan 45 Al. Alexandrov Alexander Alexandrov +0 17:55:45 01:05:45 00:57:52 30,00
31 ARGO 1 GRE-1577 CR FIRST 44.7 DIMITRIOS KOPELLOU Noulis Iordanidis +0 18:01:38 01:11:38 00:58:11 31,00
32 FLYING CLOUD ITA-14840 CR MILLENIUM 40 Q.B. NOLI DAVIDE Viorel Burca +0 17:57:58 01:07:58 00:58:31 32,00
33 Mojo ROU 407 CR First 40.7 Catalin Corduneanu Catalin Corduneanu +0 18:05:29 01:15:29 00:59:32 33,00
34 BUYAN UKR 9640 CR Sydney 40 Kabakov A.V. ALBERT KABAKOV +0 17:58:23 01:08:23 01:00:19 34,00
35 HAKUNA MATATA-EMBRYOLAB GRE-1243 CR COMET 41S EMBRYOLAB Lakis Mavroudis +0 18:04:24 01:14:24 01:01:09 35,00
36 NO RESPECT GBR-1035 1D35 JOSE ANTONIO SALGUERO SUDREA Daniel Alchanatis +0 18:02:24 01:12:24 01:01:15 36,00
37 HORIZONT BUL-922 HANSE 400 HORIZONT 2002 LTD Ilian Tenekedjiev +0 18:12:12 01:22:12 01:05:44 37,00