ORC European Championship 2016
Results

Class AB (AB)

Results Overall [02/04/2017 12:40:56]

Rank Yacht Name Bow SailNo Type Owner Skipper R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total
1 DUVETICA GREY GOOSE 10 ITA-41503 ARYA 415 MOD. VAGLIANO GIAMPIERO Daniele Augusti 7,00 2,00 3,00 2,00 4,00 6,00 1,00 5,00 2,00 25,00
2 MELITI IV-MUSTO 21 GRE-44 GRAND SOLEIL 42 R VIGLA SA George Andreadis 6,00 3,00 5,00 3,00 5,00 8,00 3,00 3,00 5,00 33,00
3 BLUE SKY 16 ITA-16606 GRAND SOLEIL 43 BC TERRIERI CLAUDIO Claudio Terrieri 4,00 4,00 4,00 13,00 17,00 3,00 5,00 2,00 7,00 42,00
4 BULLET-Encode 01 GRE-76R TP 52 Nikolaos Sinouris D. Deligiannis, S. Kambouridis 38,00
DNF
11,00 2,00 1,00 7,00 2,00 21,00 1,00 1,00 46,00
5 MY WAY 25 GRE-42 RODMAN 42 FAEDON KYDONIATIS FAEDON KYDONIATIS 1,00 1,00 11,00 11,00 1,00 9,00 10,00 14,00 10,00 54,00
6 EXTREME WAYS 28 USA 38800 XP-38 ANDREW HOLDSWORTH Andrew Holdsworth 3,00 7,00 13,00 7,00 14,00 1,00 2,00 8,00 18,00 55,00
7 MELX II-P.L. FERRARI 26 ITA-6326 SINERGIA 40 MOD STAVROS PAPAGIANNOPOULOS Stavros Papagiannopoulos 9,00 10,00 7,00 4,00 6,00 11,00 6,00 6,00 14,00 59,00
8 CANEVEL SPUMANTI 19 ITA-1040 FIRST 40' COSTANTIN MANUEL COSTANTIN MANUEL 8,00 8,00 6,00 38,00
BFD
12,00 5,00 4,00 15,00 4,00 62,00
9 OPTIMUM 3-THENAMARIS - OPTIMISE 02 GRE-53 FARR 52 NIKOLAOS LAZOS - PERIKLIS LIVAS PERIKLIS LIVAS 20,00 5,00 9,00 6,00 16,00 12,00 8,00 10,00 11,00 77,00
10 BLACK JACK-STATUS MARITIME CORP 04 GRE-4242 GP 42 ANEMOS YACHTS MCPY Makis Kourtesis 27,00 6,00 24,00 9,00 3,00 16,00 11,00 7,00 6,00 82,00
11 MORGAN IV 34 ITA-391 G.S. 39 DE GEMMIS NICOLA Nicola de Gemmis 2,00 38,00
BFD
1,00 16,00 8,00 10,00 38,00
RET
4,00 8,00 87,00
12 BOLD 15 TUR-1040 BOLT 37 RaRa Ltd., Mehmet Taki SERDAR CALISKAN 11,00 38,00
BFD
12,00 5,00 9,00 17,00 7,00 12,50 16,00 89,50
13 ELLINIXX-MUSTO 27 GRE-2006 IMX-40 PANAGIOTOU CH. / CHRISTOPOULOU NIK. STERGIOS LEONTARIDIS 16,00 9,00 17,00 16,00 13,00 10,00 14,00 9,00 9,00 96,00
14 BANA BIOLETTA 3 12 GRE-1212 ILC 40 GIORGOS SYKARIS Giannis Sykaris 5,00 21,00 18,00 14,00 10,50 7,00 9,00 12,50 26,50 97,00
15 MORPHEUS 05 TUR-8843 Sydney 43 GTS MORPHEUS YACHTING LTD Sinan Sumer 19,00 38,00
BFD
8,00 8,00 8,00 25,00 17,00 11,00 3,00 99,00
16 Three Sisters 33 CZE 117 FIRST 40.7 First sailing SRO Milan Hajek 13,00 14,00 10,00 21,00 19,00 13,00 22,00 16,00 13,00 119,00
17 PARALOS 30 GRE-1482 GRAND SOLEIL 40 KARAMITSOPOULOS SOKRATIS Iordanis Pashalidis 10,00 19,00 15,00 19,00 28,00 19,00 19,00 18,00 15,00 134,00
18 CODE ZERO-VODAFONE 18 GRE-9442 GRAND SOLEIL 42 R CODE ZERO MCPY Michalis Belegris 14,00 16,00 23,00 17,50 24,00 21,00 13,00 17,00 21,00 142,50
19 ARISTOTELIS 24 GRE-155 RODMAN 42 ARISTOTLE UNIVERSITY THESSALONIKI Giorgos Kostas 17,00 20,00 20,00 22,00 23,00 14,00 25,00 19,00 12,00 147,00
20 AFRITA 07 ISR 1 XP-44 Easy Swissa Easy Swissa 25,00 13,00 26,00 12,00 10,50 15,00 26,50 29,00 25,00 153,00
21 CILGIN SIGMA 09 TUR-7400 FARR 40 OD Bulent Demircioglu Borusan Sailing Orhan Tuker 30,00 17,00 16,00 17,50 25,00 24,00 15,00 23,00 26,50 164,00
22 ALSOUMA-Allianz 29 GRE-8 IMX-40 THEODOROS GEORGIADIS THEODOROS GEORGIADIS 12,00 15,00 27,00 20,00 20,00 27,00 29,00 21,00 28,00 170,00
23 Wind Walker 06 GBR 111L Swan 45 Al. Alexandrov Alexander Alexandrov 24,00 12,00 38,00
DSQ
34,00 15,00 30,00 12,00 31,00 19,00 177,00
24 Simina 22 ROU 410 Elan 410 Club Sportiv BALKAN Iulia Fulicea 26,00 18,00 19,00 26,00 31,00 29,00 18,00 24,00 20,00 180,00
25 BANA BIOLETTA 4 11 GRE-48 ILC 40 ARROW R. ESTATE & BAREBOAT DEV. Ltd George Sykaris 21,00 28,00 21,00 23,00 18,00 26,00 20,00 30,00 29,00 186,00
26 IRONFX 03 CYP-46 COREL 45 IRONFX RACING LTD Nikolas Epifaniou 34,00 38,00
BFD
28,00 15,00 21,50 23,00 24,00 20,00 23,00 188,50
27 Venid Yacht 20 BUL-89 ELAN 410 Georgi Mihov Georgi Mihov 22,00 24,00 14,00 30,00 27,00 28,00 30,00 27,00 17,00 189,00
28 INTEGRALE 35 GRE-1270 MUMM 36 ZAMBETOGLOU S. & V. / TERLEMES X. Sotiris Zabetoglou 15,00 23,00 31,00 38,00
DNS
30,00 18,00 28,00 22,00 22,00 189,00
29 Matrak II 37 TUR-4446 Prototype Orhan Ozdas Orhan Ozdas 28,00 22,00 30,00 33,00 34,00 22,00 16,00 25,00 24,00 200,00
30 HAKUNA MATATA-EMBRYOLAB 23 GRE-1243 COMET 41S EMBRYOLAB Lakis Mavroudis 18,00 29,00 22,00 24,00 21,50 35,00 31,00 26,00 30,00 201,50
31 ARGO 1 13 GRE-1577 FIRST 44.7 DIMITRIOS KOPELLOU Noulis Iordanidis 23,00 26,00 25,00 29,00 29,00 31,00 23,00 38,00
DNF
33,00 219,00
32 HEAVEN CAN WAIT 2 08 RUS-7211 FIRST 45 HEAVEN CAN WAIT SYNDICATE Sergei Lebedev 29,00 27,00 34,00 25,00 26,00 20,00 34,00 28,00 32,00 221,00
33 BUYAN 14 UKR 9640 Sydney 40 Kabakov A.V. ALBERT KABAKOV 31,00 25,00 33,00 31,00 32,00 34,00 33,00 34,00 35,00 253,00
34 Mojo 31 ROU 407 First 40.7 Catalin Corduneanu Catalin Corduneanu 33,00 30,00 35,00 27,00 33,00 33,00 32,00 32,00 36,50 255,00
35 FLYING CLOUD 17 ITA-14840 MILLENIUM 40 Q.B. NOLI DAVIDE Viorel Burca 32,00 33,00 29,00 28,00 35,00 32,00 35,00 35,00 34,00 258,00
36 NO RESPECT 36 GBR-1035 1D35 JOSE ANTONIO SALGUERO SUDREA Daniel Alchanatis 35,00 31,00 32,00 35,00 36,00 36,00 26,50 33,00 31,00 259,50
37 HORIZONT 32 BUL-922 HANSE 400 HORIZONT 2002 LTD Ilian Tenekedjiev 36,00 32,00 36,00 32,00 37,00 37,00 36,00 36,00 36,50 281,50